14.05.2014

Parmak emmekten vazgeçirmek mi?

Resimlerden fark ettiğin gibi Luka parmak emiyor. Her anne gibi ben de parmak emmek ve emzik hakkında çok mürekkep yaladım. Parmak yerine emziğe mi alıştırsak mı diye düşündüm bir ara. Çünkü Luka doğar doğmaz parmak emdi. Bu, tam olarak doğru değil. Doğum öncesi rutin kontrollerinden bir tanesinde Luka'nın parmağını ağzına sokmaya çalıştığını ultrasonda görmüştük. O kadar hevesliydi yani!

İki yaşına kadar bir sorun oluşturmadığını ama ondan uzun emmenin çocuğun diş yapısını olumsuz etkileyeceğini biliyorum tabi ki. Öyle iyi biliyorum ki! Ben de parmak emen bir çocuktum ve 13 yaşındayken ortodontist tedavi başlayana kadar da emdim. Annem beni vazgeçirmeye çalışmış ama hiç birşey işe yaramamış. Parmağım inceldi mi? Yamuldu mu? Hayır. Diğerleri arasında fark yok diyebilirim.

Herhalde bu yüzden Luka'yı parmak emmekten vazgeçirmeyi hiç düşünmedim. Çünkü parmak emmek uykuya dalmaya yardımcı olan bir alışkanlığının yanı sıra psikolojik yönü olan bir davranış. Parmak emerek Luka kendini rahatlatıyor, sakinleştiriyor. Bunu çok gözledim. İlk başta tanımadığı veya bilmediği dünyada herşeyi yeni yeni keşfederken ağzındaki parmak asla eksik olmadı. Büyüyünce Luka'nın parmak emdiğini ancak bilmediği durumlarda ve heyecanlanınca gördüm. Tam azaldı derken anaokuluna başladı ve doğal olarak daha fazla emdi. Ama anaokuluna alışınca orada da gündüz emmemeye başlamış.

Luka bir ay sonra dört yaşında olacak. Artık heyecanlı anlar hariç sadece gece uykuya dalmak için parmak emmiyor. Uyurken emmiyor.

Onu vazgeçirmek için çok şey deneyebilirdim. Ama yapmadım. Dediğim gibi psikolojik bir ihtiyaçtan dolayı emdiğini düşünüyorum. Bunu engeleyerek hiç bilmediğim etkilere neden olabileceğimi düşündüm. Emmesine izin vererek neye neden olacağımı biliyorum ama, üstelik nasıl düzeltebileceğimi de. Tamam, ortodontist tedaviden de etkilenir çocuk, ama bunun etkileyişi emmesini engelleyerek yaratabileceğim bilmediğim bir travmadan daha iyi diye düşündüm. Bilmiyorum, belki abartılı düşündüm ama bu konudaki içgüdülerime güvenmeye seçtim.

Artık hemen hemen sadece bir alışkanlık olarak kaldığını görüyorum ve onunla bir kere konuştum. Gece parmak emmeden uyumaya çalıştı, ancak bunu yapamayacağını söyledi. Baskı yapmayacağım. Tıpkı bezlere veda etmek gibi ona güveneceğim. Hazır olunca bırakacaktır. Ama şöyle anlaştık; gündüz parmak emdiğini görünce ona söylüyorum. Parmağını ağzından çıkartıp çıkartmamak onun kararı yine de, ama genelde gülümseyip çıkartıyor. Yolumuzda yavaş yavaş ilerleyeceğiz demek ki...

------------------------------
Hayatımda çok zevk aldığım şeylerin arasında bu blogum, Alternatif Anne, Martı Dergisi ve Radikal Blogdaki yazılarım geliyor. Bunun dışında beğendiğim veya paylaşmaya değer gördüğüm her şeyi başta Facebook hesabımdan takip edebilirsin.

Facebook: Xlargeaile veya ben
Google+ sayfamız: 
Xlargeaile
Twitter: 
@xlargeaile
Instagram: 
@xlargeaile
Pinterest: 
xlargeaile