26.05.2014

Ailenin tutumu çocukların beslenmesini etkiliyor mu?

Geçen gün bir anne bana “davranış modelinizin çocuklarınıza olan etkisini görüyorum” dediğinde çok sevindim. Çünkü çocuklarımız için iyi bir rol modeli olmamızın sadece azıcık disiplin ve biraz özveri gerektirdiğini düşünüyorum. Tıpkı yemek konusunda olduğu gibi.Kaçınız kahvaltı etmeden işe gidiyor? Ya da kahvaltı sofrası kurmadan bir tabağa ekmek peynir koyup cep telefonuna bakarken yiyor? Kaçınız akşam yemeğini eşiyle birlikte yiyor? Yoksa herkes kendi tabağını alıp masada ya da televizyonun karşısında mı yiyor? Çocuklar ise, benim biraz önce çizdiğim tabloyu her gün görürlerse aynı şekilde yemek yemeğe alışır. Bu da açıkınca yemek yiyeceği anlamına geliyor, yani annesi yemeği hazırladığında açıkmış olma ihtimalı muhtemelen düşüktür.

Oysa yemek yemeği seven, iştahlı yemek yiyen çocuklar yetiştirmek çok da zor değil. Zahmetli olan kısım kendi rahatımızı bozup düzenli olmamız. Çünkü ailenin yeme alışkanlıkları çocuklarımızı direkt etkiliyor. Sizlere severek ve iştahlı yemek yiyen çocukları yetiştirmenin 10 püf noktasını Mart dergisinin Mayıs 2014 sayısında verdim. Yazımı buradan okumaya devam edebilirsin. 


------------------------------
Hayatımda çok zevk aldığım şeylerin arasında bu blogum, Alternatif Anne, Martı Dergisi ve Radikal Blogdaki yazılarım geliyor. Bunun dışında beğendiğim veya paylaşmaya değer gördüğüm her şeyi başta Facebook hesabımdan takip edebilirsin.
Facebook: Xlargeaile veya ben
Google+ sayfamız: 
Xlargeaile
Twitter: 
@xlargeaile
Instagram: 
@xlargeaile
Pinterest: 
xlargeaile

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder