5.11.2013

Dudaklara dikkat!

Her şey ben 13-14 yaşındayken annemin bir tavsiyesiyle başladı. Dışarıda eksi 15 dereceydi ve sımsıkı giyinip dışarıya çıkmıştım. Annem arkamdan gelip elime bir dudak nemlendiricisi vermişti. Arada sırada sürersem dudaklarımı soğuktan koruyacakmışım. Bugün, bunun ne kadar yanlış bir bilgi olduğunu biliyorum, ama o gün inandım. Söyleyen annem nasıl olsa. Eh, o yaştaki her kız büyük kızlar gibi olmak ister. Dudaklarıma ruj sürmek düşünülmezdi. Ancak nemlendirici ile en azından dudaklarıma parlaklık sağlayabiliyordum. Kullanmaya başladım.

O günden beri 30’den fazla yıl geçti ve hala kullanıyorum. Birkaç yıl öncesine kadar günde 15-20 kere dudaklarıma sürüyordum. Çünkü dudaklarımda nemlendirici olmayınca kuruyorlar. Kuruduklarında da çatlıyorlar. Üstelik oldukça hızlı oluyor bunlar.

Yaklaşık 20 yıl önce durak nemlendiricisini bırakmaya çalıştım, çünkü akşam saatlerinde dışarıda olup dudak nemlendiricisini kaybettiğim ya da unuttuğumu fark edince nöbetçi eczane aramaktan yorulmuştum. Ama iki üç saat kullanmasam dudaklarım çatlamış olacaktı.

Sigarayı bırakmak daha kolaydı

Bırakmaya çalışınca buna katlanmaya karar vermiştim. Haftalarca çatlak ve dolayısıyla acıyan dudaklarla dolaştım. Ama fark ettim ki dudaklarım kendiliğinden nemlendirilmiyor artık. Bir iyileşme söz konusu olmadı, olmayacak. Kullanmaya devam ettim. Her çantamda bir dudak nemlendiriciyle dolaşmaya devam yani. Derdimi kimse anlatamadım. Sadece aynı durumda olan kişiler bağımlılığımı anlıyordu.

10 yıl önce araştırmaya başladım. Böyle bir bağımlılık nasıl oluşuyor diye.  Dudak nemlendiricilerin içindeki parafin dudakların kurumasına neden oluyormuş. Basit bir şekilde anlatmak gerekiyorsa, cildin dışarıdan nemlendirilince doğal fonksiyonlarda bir değişim söz konusu ve cilt artık bu görevi kendi kendini yapmıyor. Yani, kullandıkça aslında kurutuyoruz. Kurudukça nemlendirici kullanılıyor. Kısır döngü oluşuyor.

Artık dudak nemlendiricilerin çoğu bağımlılık yaptığı biliniyor. Bağımlıların sayısı inanılmaz rakamlara ulaştı üstelik. Erkenden bırakıldığında özel kremlerle geri dönüş olabiliyor, ama benim gibi bunu çok uzun süredir yaşayanlarda bu imkansız gibi.
                
Yaklaşık 8 yıldır parafin içermeyen bir marka buldum ve o dudak nemlendiriciyle yavaşça bir rahatlama yaşadım. Artık günde 15-20 defa yerine 4-5 kere sürmem yeterli. Dolayısıyla nemlendirici evde unuttuğumu fark ettiğimde paniğe de kapılmıyorum artık.

Üreticiler ne diyor?

Üreticiler, parafin sadece dışarıdan uygulandığında vücudumuza herhangi bir zararın getireceğini düşünmediklerinin altını her fırsatta çiziyorlar. Ancak aynı zamanda bir bağımlılık ulaşabildiğini kabul ediyorlar. Söze göre az kişilerde. Üstelik, bağımlılığın parafinden değil, parafinin ciltte yarattığı histen kaynaklandığından savunuyorlar. Diğer yandan mesela test vakıfları %10 parafin içeren ürünlerin cildi kuruttuklarını nedeniyle kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Kendime baktığımda, parafin içermeyen bir dudak nemlendiricini çok çok daha az kullandığımı gördüm.  Parafin, ekolojik olmayan hemen hemen tüm cilt bakım ürünlerinde bulunuyor. Hayatım boyunca ne yüz kremi ne de vücut kremi düzenli olarak kullandım. Ayda bir kere belki. Cildim kurudu krem sürmem lazım, yılda bir kere dediğim bir şey. Şimdi bana parafinin cildi kurutup bağımlılığı yapmadığını inandıramazlar.  


Bunları okudun mu?


Yazımızı aşağıdaki "paylaş düğmeleri" kullanarak istediğin yerde paylaşabilirsin. Bizi diğer sosyal ağlardan da takip edebilirsin:

Google+ sayfamız: Xlargeaile
Facebook: Xlargeaile veya ben
Twitter: @xlargeaile
Instagram: @xlargeaile
Pinterest: xlargeaile