17.09.2013

Havuçlu ürünlere dikkat, kansere neden olabilir!

Dün gece okuduğum haberi öyle dehşet verici buldum ki hem dolaptaki havuç reçellerini hemen attım hem de oturup bunu yazmaya başladım.

Hiç bir katkı maddesi kullanmadan muhafaza işlemini gerçekleştirmek için ısıtarak vakuum yaratmak, havuçlu gıdalarda kanserojen bir maddenin ciddi oranda üretilmesine neden olunduğunu dün akşam öğrendim. Kanserojen olarak bilinen maddenin adı benzol. Benzol, çok ufak miktarda bile lösemi gibi kansere neden olabildiğini kanıtlanmıştır. Benzolü gıdalara eklenmiyorsa da, iki şekilde gıdalarda rastlanabiliyor.


Havuçlu gıdaların ısıtılmasında kendiliğinden oluşuyor. Isıtma işlemi kapalı ortamda yani gıda kavanoz veya şişedeyken yapılıyorsa oluşan benzol uçamıyor ve soğurken gıdaya yerleşiyor. Ki bu havuç püreleri, havuç reçeli ve havuç suyu için yaygın bir muhafaza işlemidir. Çünkü ısıtırken hem bakteriler öldürülüyor hem de bir vakuum yaratılıyor. Aynı tehlike bazı içeceklerde koruyucu madde olarak eklenen natriyumbenzoat için de geçerlidir. O da kendiliğinden benzol üretmeyi başlıyor. 

Üretici firmalar, tehlikenin boyutunun farkında olmalarına rağmen önemsiz olarak geçiştirmeye çalışıyorlarmış. Hele natriyumbenzoat miktarı Almanya'da bile ancak içme suyu için belirlenmiş, tüm diğer içecekler için yasal bir sınırlanması henüz yokmuş. Yani, hepimize afiyet olsun...