31.07.2013

Heyo! Mısır ve vişne ayıklıyoruz…

Eşim meyve ve sebze almak için hale gittiğinde, Leon, Luka ve bana ertesi sabah onları ayıklayıp hazırlamak kalıyor. Yani ailece kollarımızı sıvıyoruz! 

Daha önce anlatmıştım, kendimiz yetiştiremediğimiz sebze ve meyvenin birkaçı organik alıyoruz. Ama en büyük kısmın “iyi tarım” onaylı olmasına dikkat diyoruz. Yaşadığımız yerde büyük marketlerin olmayışı iyi tarım projesinden ürün almamızı zorlaştırıyor tabi ki. Hele kışın da tüketmek için taze dondurduğumuz meyve ve sebzeleri buradan hesaplı almak tamamen imkansız. Bu nedenle eşim arada sırada hale gidiyor.

Bu yaz mısır, vişne ve kiraz dondurmaya karar verdik. Leon ve Luka üçünü
yemeye bayılıyor. Ben ise vişne ve kirazı hem dondurma hem de kek ve reçel yapımında yıl boyunca kullanırım. Onun için onları ayıklayıp yıkadıktan sonra derin dondurucuya atıyoruz. Birkaç kasa şeftali de aldık bu yıl, ama onları dondurmuyorum, onları kavanozlarda saklıyorum. Çocuklar kış boyunca kahvaltıda şeftali yemeği çok seviyorlar çünkü.

Sabah aşağıya indiklerinde birer kasa vişne, kiraz ve mısır görünce çocuklar kahvaltıdan önce hemen işe başladılar! Önce bir kasa mısır temizlediler, ardından vişne ve kirazları ayıklamaya devam ettiler! Eh, kış boyunca onların yemek keyfinin sürmesini isteyen önce biraz çalışmak zorunda, değil mi? Şaka bir yana, öyle bir zevkle bu işi yaptılar ki, ben zaten yardım ettikleri için mutluydum ama onları böyle görünce bir kat daha mutlu oldum!