13.05.2013

Doğal koku; Karanfilli limon


Havaların ısınmasıyla doğal kokularımızı yapmaya vakit geldi. Hafta sonu yaptığımız ve yıllardır kullandığımız kolay ve doğal bir yöntem Türkiye'de pek bilinmediği için paylaşayım dedim. Leon için ayrıca çok güzel bir anne-çocuk faaliyeti oldu…  

Köye taşındığımda evimizin pencereleri ahşap ve sinekliksizdi. İlkbaharda kapı ve pencereler gündüz hep açık kalınca evin içi daha önce varlığından bile haberim olmayan uçan bir sürü canlılarla doldu. O günlerde, onları kokularla dışarıda tutmanın birçok farklı yöntemini denedim. Gerçekten hem güzel koku veren hem de başarılı olan doğal yöntem karanfilli limonlar. Arı ve sivrisineklere karşı bir etkisi yok, ama çeşitli uçan haşereyi başarılı şekilde engelliyor. Karanfilli limonu açık pencerenin mermerine koyabilirsin ya da iğne yardımıyla bir ip limonun ucundan geçirdikten sonra raptiye ile pencerenin hemen üstüne takabilirsin. O zaman açık pencerenin ortasında sallanıp güzel kokusunu esintiyle sallayacak. 

Karanfilli limon yapmak çok da kolay. İhtiyacın olan tek şey bir limon ve bir avuca kadar kuru karanfil. Tıpkı Leon’un yaptığı gibi bir iğneyle limona delik açıp deliğe karanfil sokacaksın. Limonun her yeri karanfille kaplı olana kadar buna devam etmelisin. Sadece evimde güzel bir koku olsun diyorsan karanfilli portakal da yapabilirsin.