28.03.2013

Çocuklar için kahvaltı gevrekleri testte


Çocukların ilgisi çizgi film karakterleri ve oyuncaklarla çekiliyor. Ebeveynler ilave edilen vitaminler ve tahıllarla ikna ediliyor. Foodwatch geçen son bahar çocuklar için satılan kahvaltı gevrekleri yakından incelemiş ve içerdikleri şeker oranlarını kontrol etmiş. Sonuçlar, tahmin edebildiğimiz gibi korkunç…

Çocuklar için dengeli bir kahvaltı olarak pazarlanan kahvaltı gevrekleri çocuklar için hiç de uygun bir kahvaltı oluşturmuyor! Foodwatch, çocuklara uygun bir yemek olduğu izlenimi bırakan 143 ürünü inceledi ve neredeyse yarısının %30 şeker içerdiğini tespit etti. Ancak test edilen gevreklerin %6’sındaki şeker oranı %10’dan azdı. Örnek vermek gerekirse, Kellog’s markanın Smacks ürünü 43g şeker içerirken, Nestle’nin çocuklara yönelik ürünlerinden hiçbir tanesi 30g şekerin altına düşmüyormuş. Şeker oranlarıyla bu iki markayı bile geçen ürünler de var! Büyük zincirlerin ve ucuzluk marketlerin kendi adına ürettirdikleri ürünler…

Çocuklarımıza yetişkinlere yönelik satılan ürünleri vermek daha doğrudur. Bizim sürekli kullandığımız iki ürünü kontrol ettim. Biri 11g şeker içerirken diğeri gevreklerinde 17gr şeker barındırıyor. Komik olan, şeker oranı daha yüksek olan ürün aslında daha sağlıklı ve diyet için uygun olduğu izlenimi yaratmaya çalışıyor! 


------------------------
Bizi takip etmenin yolları
Bizi takip etmek isteyenler bunu tabi ki normal veya mobil bloğumuzu sürekli kontrol ederek yapabilir. Ancak bunu yapmadan da yayınlarımızı kaçırmamak mümkün. Bunun için farklı yollar var:
  • Cep telefonundan da bloğumuzu takip edebilirsin. Bunun için işletim sistemine uygun, Google Reader gibi bir okuyucu kullanman gerekiyor. O Reader sayesinde takip etmek istediğin tüm blogları ya da sayfaları kayıt edip yeni bir yayın olunca sana haber verecek.
  • Google+ sayfamızı çevrelerine ekleyebilirsin. 
  • Bloğumuzdaki “Yazılarımız posta kutusuna gelsin” bölümüne e-mail adresiyle kayıt olabilirsin. Posta kutusuna gelen e-mail’deki linke doğrulamak için tıklaman gerektiğini unutma. Ardından her sabah bir önceki günün yayınlarının özetleri ve ilgili linkleri posta kutusuna gelecek.
  • Facebook sayfamızı şuan için takip edebilirsin. Ancak FB çok fazla sınırlama uyguladığı için oradaki sayfamızı çok uzun süre yayında tutmayı düşünmüyoruz.